Psychoonkolog to osoba, która specjalizuje się w pomocy pacjentom zmagającym się z chorobą onkologiczną, osobom, które są po przebytej chorobie oraz ich bliskim i otoczeniu. Zaangażowanie takiego specjalisty w proces leczenia może przyjmować różne wymiary – edukacja, wsparcie i motywacja, towarzyszenie, terapia odpowiadająca na potrzeby pacjenta.
Jakiej pomocy mogę oczekiwać od psychoonkologa?
Psychoonkolog może towarzyszyć choremu od diagnozy, poprzez cały proces leczenia do wyzdrowienia bądź śmierci. Korzysta przy tym z różnych sposobów pomagania. Jednym z nich jest rozmowa psychologiczna, w czasie której korzystający mają przede wszystkim okazję, by wypowiedzieć swoje myśli, emocje, obawy i wątpliwości związane z doświadczaniem choroby. W rozmowie pacjent ma szansę usłyszeć siebie, przyjrzeć się swojej postawie wobec choroby. Już od momentu diagnozy, na początkowych i kolejnych etapach leczenia (w trakcie radioterapii, chemioterapii, immunoterapii itp.) możemy korzystać ze wsparcia, by odszukiwać w sobie siły i motywację do zdrowienia, wzmacniać nadzieję i pokonywać kryzysy. Zaangażowanie pacjenta to ważny aspekt całego procesu leczenia – w tym również może pomóc psychoonkolog, wskazując obszary, na które pacjent ma wpływ.
Od psychologa możemy dowiedzieć się o technikach relaksacji, radzenia sobie ze stresem czy „dyskutowania” z własnymi myślami, by były bardziej zdrowe i wspierające. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów psychoonkolog może towarzyszyć pacjentowi i jego rodzinie w zadbaniu o jakość życia pacjenta i rozwiązywaniu trudności związanych z tym etapem życia, jakim jest umieranie.
Choroba onkologiczna zmienia dotychczasowe życie w każdej rodzinie. Zdarza się, że komunikacja między chorym a jego bliskimi jest nieefektywna, rozmowa z psychoonkologiem na ten temat może wpłynąć na poprawę w relacjach. Członkowie rodzin mogą korzystać z pomocy psychoonkologa, gdy nie wiedzą jak wspierać swojego chorego. Spotkania takie mogą pomóc wspierającym w lepszym zrozumieniu pacjenta na wszystkich etapach leczenia i zaawansowania choroby. Czasami rodzina potrzebuje skorzystać z takiej pomocy wcześniej niż sam pacjent jest na nią gotowy. To pacjent decyduje czy i kiedy zechce skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje psychoonkolog.
Opracowała: Milena Milczuk, psychoonkolog CDiTO Zamość