Czy wiesz, że w przypadku 30% nowotworów istnieje związek między sposobem odżywiania a rozwojem choroby?
Zależnie od tego jaką żywność będziemy wybierać, może ona zwiększać lub zmniejszać ryzyko nowotworu.
Do czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju raka zaliczamy także:
Dietę, którą można stosować w trakcie profilaktyki jest dieta antynowotworowa, której celem jest zapobiegać zachorowaniu na raka u osoby zdrowej. Pamiętajmy, że nasz organizm jest złożonym mechanizmem, na który wpływ ma wiele czynników, dlatego też należy wziąć pod uwagę, iż stosowanie wyłącznie diety antyrakowej sprawi, że nie zachorujemy.
Produkty roślinne, warzywa i owoce wytwarzają specjalne substancje, tzw. związki fitochemiczne, które pełnią w roślinie funkcje obronne. Są to związki, które działają antyoksydacyjnie, chronią roślinę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, są substancjami bioaktywnymi, które działają zapobiegawczo i leczniczo u ludzi. Korzyścią diety antynowotworowej jest również, to że bazuje ona na warzywach i owocach, których powinniśmy zjadać w ilości 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców, zaś mięso jest dodatkiem.
Do produktów antynowotworowych zaliczamy:
Komponując dietę antynowotworową należy uwzględnić produkty zbożowe z ciemnej mąki (pieczywo, makarony), kasze, płatki owsiane oraz produktów będących źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (ryby, olej lniany, oliwa z oliwek).
Dieta antynowotworowa nie jest lekiem, który leczy raka jest jedynie czynnikiem, który wspomaga i chroni przed zachorowaniem (jest działaniem profilaktycznym). Niestety bardzo często pacjenci rozumieją dietę antynowotworową jako coś co leczy raka. W trakcie leczenia onkologicznego dieta powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniająca rodzaj stosowanego leczenia, typ nowotworu, aktualny stan zdrowia i samopoczucie chorego.