Szpital NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych wstępną i pogłębioną. Diagnostyka chorób nowotworowych to podstawa wdrożenia terapii.

Diagnostyka wstępna to podstawowe badania takie jak np. morfologia, fiberoskopia, kolonoskopia czy gastroskopia, do tej grupy można zaliczyć też badania obrazowe, czyli USG, RTG, tomagrafię komputerową, rezonans magnetyczny.

Diagnostyka pogłębiona to np. biopsja – pobranie do badań wycinka z tkanką, która może zawierać komórki nowotworowe. Badanie histopatologiczne wycinka, nie tylko potwierdza występowanie choroby, ale też pozwala ustalić rodzaj nowotworu, co z kolei jest podstawą w decyzji o wyborze sposobów i metody leczenia.

Mimo, że do poradni onkologicznej nie jest wymagane skierowanie, wskazane jest by pacjent zgłaszający się do Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED, miał ze sobą wyniki badań wskazujących na konieczność zgłoszenia się na konsultację do lekarza onkologa.

Lekarz poradni zlecić może dalszą diagnostykę, np. biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa, tomografia komputerowa, badanie PET-CT i inne.