Radioterapia w Elblągu

Specjalizujemy się w leczeniu złośliwych chorób nowotworowych z zastosowaniem nowoczesnych technik radioterapeutycznych. Poza chorobami nowotworowymi w Naszej Placówce leczymy choroby nienowotworowe, które dobrze reagują na leczenie promieniowaniem jonizującym:

  • orbitopatia (wytrzeszcz gałek ocznych) w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa,
  • ostrogi piętowe;
  • stany zwyrodnieniowe stawów
Radioterapia obok chirurgii i chemioterapii jest jedną z głównych metod leczenia chorób nowotworowych. W ramach współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym Pacjenci otrzymują kompleksową opiekę onkologiczną.
W zakładzie radioterapii stosujemy dwie metody terapii – teleradioterapię i brachyterapię.
Teleradioterapia – źródło promieniowania znajduje się w pewnej odległości od napromienianego miejsca.
Brachyterapia – źródło promieniowania znajduje się w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, tzn. wprowadzane jest bezpośrednio w tkankę chorobowo zmienioną lub w okolice tej tkanki.

Nasz sprzęt:

Techniki radioterapeutyczne, które stosujemy w Naszej Placówce:

TELERADIOTERAPIA – Centrum Radioterapii i Onkologii w Elblągu dysponuje dwoma nowoczesnymi akceleratorami VersaHD firmy Elekta, które umożliwiają wykorzystywanie najnowocześniejszych technik radioterapeutycznych takich jak:

  1. Technika 3D-konformalna polega na ścisłym dostosowaniu obszaru napromienianego wysoką dawką do kształtu guza w trzech wymiarach, zapewniając minimum dawki w tkankach zdrowych. W technice wykorzystuje się obrazowanie za pomocą tomografii komputerowej lub innych metod obrazowych takich jak: MRI i PET/CT. Uzyskany obraz umożliwia radioterapeucie precyzyjnie zaplanować leczenie co do wielkości docelowej, oszczędzając przy tym sąsiednie narządy krytyczne.
  2. Teleradioterapia konformalna z zastosowaniem techniki modulacji intensywności dawki (IMRT), to zaawansowana technika dynamiczna, gdzie w czasie gdy promieniowanie jest włączone zmienia się kształt pola napromienianego – dawka dozowana jest punktowo. Zmiana ta uzyskiwana jest za pomocą kolimatora wielolistkowego (MLC), który podczas seansu napromieniania jest w ruchu. Technika pozwala na maksymalną ochronę narządów krytycznych przy jednoczesnym, przestrzennym rozkładzie dawki w obszarze zainteresowania.
  3. Teleradioterapia pod kontrolą obrazowania (IGRT), radioterapia sterowana obrazem. Technika IGRT wiąże wszystkie techniki, które umożliwiają sprawdzanie i skorygowanie pozycji pacjenta przed i/lub w trakcie każdego seansu napromieniania. Do takiego obrazowania służą metody tzw. tomogarfii stożkowej 3D nazywanej CBCT oraz zdjęcia weryfikacyjne 2D nazywane zdjęciami portalowymi wiązką kV lub wiązką terapeutyczną MV. Dzięki tym systemom obrazowania, dokonuje się codziennej korekty ułożenia pacjenta, poprzez nakładanie na siebie obrazów zaplanowanych do leczenia z obrazem w czasie rzeczywistym. Technika jest obecnie najdokładniejszym sposobem codziennego pozycjonowania pacjenta, zapewnia bezpieczeństwo realizacji i odtwarzalności zaplanowanego obszaru. Metody do obrazowania wykorzystują wiązkę kilowoltową lub megawoltową.
  4. Teleradioterapia na głębokim wdechu, innowacyjna procedura DIBH (deep inspiration breath holdradiotherapy) dedykowana jest pacjentkom z rakiem piersi. Dzięki jej zastosowaniu proces leczenia jest bezpieczniejszy i wiąże się z mniejszymi skutkami ubocznymi.
    Technika napromieniania na głębokim wdechu (deep inspiration breath holdradiotherapy –DIBH) jest metodą radioterapii pacjentek z rakiem piersi. W trakcie sesji terapeutycznej pacjentka robi głęboki wdech i wstrzymuje powietrze. W tym czasie jest napromieniana. Podczas wdechu tkanka płuca rozpręża się i odpycha serce od ściany klatki piersiowej i tym samym przesuwa je poza obszar wysokiej dawki promieniowania. Ta technika pozwala nam wykorzystać fizjologię procesu oddychania, którą przekładamy na zysk terapeutyczny dla pacjentki. Dzięki zastosowaniu tej techniki leczenie jest bardziej bezpieczne. Nasze pacjentki są często młodymi kobietami, które mają ogromne szanse na wyleczenie i długie życie bez choroby nowotworowej. Naszym celem jest nie tylko wyleczenie ich z raka, ale również zapewnienie im życia w dobrej kondycji, z jak najmniejszym obciążeniem skutkami ubocznymi terapii. Są nimi m.in. schorzenia kardiologiczne, takie jak choroba wieńcowa czy zawał serca. Dzięki DIBH zmniejszamy ryzyko ich wystąpienia.
    Dzięki tej technice udaje się znacznie ograniczyć dawkę promieniowania podaną na serce i naczynia wieńcowe, nawet o ponad połowę. Istotnie zmniejsza to ryzyko kardiologicznych skutków ubocznych.
  5. Technika obrotowo-łukowa (VMAT), jest to połączenie techniki obrotowo-łukowej z techniką modulacji intensywności wiązki (IMRT). Konformalność rozkładu dawki osiągana jest nie tylko dzięki ruchowi kolimatora wielolistkowego, ale również dzięki ciągłemu obrotowi głowicy aparatu terapeutycznego. Technika moduluje intensywność wiązki podczas obrotu gantry, przez co jeszcze bardziej zmniejsza dawkę w narządach krytycznych.
  6. Radioterapia stereotaktyczna (SBRT), technika różni się od konwencjonalnej radioterapii frakcjonowanej, gdyż w konwencjonalnym frakcjonowaniu, niektóre tkanki otrzymują prawie całą zaplanowaną dawkę. Zasadniczą podstawą stereotaksji jest stosowanie dużej liczby wąskich wiązek promieniowania z milimetrową precyzją, dzięki czemu duża dawka wędruje na obszar guza z minimalną objętością otaczających go zdrowych struktur. Ilość frakcji w tej technice napromieniania to od 3 do 5 frakcji. Technika stereotaktyczna znajduje szerokie zastosowanie m.in. w zmianach zlokalizowanych wewnątrzczaszkowo, w płucach, kościach lub zmienionych nowotworowo pojedynczych węzłów chłonnych.
  7. Teleradioterapia paliatywna, stanowi istotną rolę w leczeniu paliatywnym, wtedy gdy choroba nowotworowa jest w wysokim stadium zaawansowania. Zasadniczym celem leczenia paliatywnego jest poprawa jakości i zmniejszenie dolegliwości spowodowanych zaawansowaniem choroby. Napromienianie stosuje się po to, aby zmniejszyć objawy wywołane rozwojem choroby nowotworowej. Stosuje się wówczas niższe dawki całkowite niż w leczeniu radykalnym i wysokie dawki frakcyjne, uwzględniając oczywiście granice tolerancji tkanek zdrowych. Czas trwania terapii skrócony jest do kilku dni a nawet jednego dnia, ponieważ długotrwałe leczenie byłoby obciążające dla pacjenta w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.
  8. Napromienianie połowy ciała (HBI), stosowane jest jako jednorazowe napromienianie (single dose SD-HBI) przy licznych przerzutach do kości. Jest skuteczną i bezpieczną techniką paliatywnego leczenia, po której szybko uzyskuje się zmniejszenie lub ustąpienie bólu. W zależności od lokalizacji licznych przerzutów napromienia się obszar górnej połowy ciała lub dolnej połowy ciała.

BRACHYTERAPIA – Centrum Radioterapii i Onkologii w Elblągu dysponuje nowoczesnym aparatem HDR Flexitron zawierające źródło Ir- 192.

W Centrum Radioterapii i Onkologii stosuję się technikę wysokiej dawki HDR, gdzie moc dawki sięga powyżej 12Gy/h. Technika wykorzystuje źródła o wysokiej aktywności, które emitują w krótkim czasie dużą dawkę promieniowania, dzięki czemu zabieg może trwać zaledwie 10min. Aby rozpocząć leczenie należy je wcześniej zaplanować, ale w wielu przypadkach planowanie odbywa się tego samego dnia co leczenie. Planowanie odbywa się dzięki nowoczesnym technikom obrazowania – USG, CT. Metody te pozwalają precyzyjnie określić obszar, który ma zostać poddany napromienianiu jak również dokonać rekonstrukcji przestrzennej aplikatora. Brachyterapia jest uważana za technikę zabiegową, gdyż wymaga implantacji aplikatorów, które w niektórych przypadkach mogą być zakładane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Ze względu na czas pozostawienia źródeł promieniotwórczych stosuje się aplikację implantów stałych lub aplikację implantów czasowych. W naszej pracowni brachyterapii stosuje się implanty czasowe, czyli puste prowadnice, gdzie wprowadzanie izotopu promieniotwórczego odbywa się poprzez zdalne sterowanie dopiero po opuszczeniu sali terapeutycznej przez personel i jednocześnie usuwane jest zaraz po napromienieniu. Stosowane źródło to Iryd-192.

W zależności od sposobu umieszczenia źródła promieniotwórczego wyróżnia się pewne formy brachyterapii:

  • Brachyterapia wewnątrzjamowa, gdzie źródło promieniotwórcze umieszcza się w okolicę guza;
  • Brachyterapię śródmiąższową, gdzie źródło promieniotwórcze wszczepiane jest bezpośrednio w objętość guza;
  • Brachyterapię powierzchniową, kontaktową, źródło promieniowania znajduje się na powierzchni nowotworu.
Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnego systemu Flexitron HDR i izotopu Iryd-192 metoda leczenia nowotworów, w której źródło promieniowania wprowadzane jest niezwykle blisko guza nowotworowego lub loży po usuniętym nowotworze, pozwala podać wysokie dawki promieniowania w obszarze leczonym przy równoczesnej ochronie tkanek zdrowych. Zainstalowany w Placówce aparat do brachyterapii posiada 40 kanałów roboczych, a dokładność pozycjonowania źródła wynosi 0,5 mm. Nowoczesny system planowania leczenia, umożliwia planowanie 3D brachyterapii prostaty. System ten wykorzystuje również obrazowanie USG w czasie rzeczywistym, umożliwiając precyzyjne dostarczenie przepisanej dawki promieniowania do guza nowotworowego. Nowoczesny sprzęt, który posiadamy pozwala skrócić czas pobytu pacjenta w bunkrze przy zachowaniu wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa leczenia onkologicznego. Zaawansowany system obrazowania i planowania w połączeniu z nowoczesnymi aplikatorami daje możliwość tworzenia bardzo dokładnych planów leczenia, co wpisuje się w trendy terapii onkologicznej „szytej na miarę” dla konkretnego pacjenta.

Sprawdź nasze placówki

image
image

Potrzebujesz dodatkowych informacji?