Profilaktyka

 

Profilaktyka

Ośrodki NU-MED Grupy realizują profilaktykę zdrowotną poprzez jednorazowe oraz cykliczne akcje, a także w formie programów profilaktycznych.

Profilaktyka dzieli się na:

  • wczesną, czyli promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia
  • pierwotną, czyli zapobieganie chorobom poprzez unikanie czynników ryzyka
  • wtórną, czyli wczesne wykrycie i leczenie choroby
  • trzeciej fazy, czyli hamowanie postępu choroby i ograniczanie powikłań.

 

Profilaktyka wczesnapierwotna

w ośrodkach Grupy NU-MED jest ona realizowana poprzez organizację eventów z elementami rekreacji, np. bieg „Ubiegamy się o zdrowie” w Katowicach i Tomaszowie Mazowieckim. Działaniom profilaktycznym sprzyjają też wszelkiego rodzaju plenerowe festyny, podczas których dokonuje się pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, czy przeprowadzana jest analiza składu ciała. Profilaktyka zdrowotna to także jedno z zadań, podejmowane przy organizacji Dni Otwartych Drzwi w ośrodkach w Elblągu, Katowicach, Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim.

Kadra angażuje się w szereg działań o charakterze charytatywnym oraz akcje z zakresu profilaktyki nowotworowej i promocji zdrowia. Współpracujemy z fundacjami i stowarzyszeniami (np. Amazonki) wspierając chorych i ich bliskich w walce z chorobą nowotworową. Co roku wspólnie z Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Fundacją NU-MED organizowany jest bieg „UBiegamy się o Zdrowie” #OnkologiaNaCeglanej, który skupią coraz większą liczbę miłośników zdrowego stylu życia.

 

Działania profilaktyczne kierowane są m.in. do osób aktywnych zawodowo. We współpracy z przedsiębiorcami prowadzone są pogadanki prozdrowotne, często połączone z pakietem badań. Grupę NU-MED w zakresie profilaktyki zdrowotnej wspiera Fundacja NU-MED

Profilaktyka wtórna

Realizacja profilaktyki wtórnej to organizowanie badań przesiewowych, np.: mammografii, USG piersi, oznaczanie PSA pod kątem wykrycia nowotworów gruczołu krokowego i inne. Zorganizowaną formą działań są programy profilaktyczne.

 

Zrealizowane programy profilaktyczne:

  • Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim, jest jedną z 11-tu placówek w Polsce, które realizowały ogólnopolski Regionalny Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Program był realizowany w latach 2017-2021 na podstawie umowy Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED z Ministerstwem Zdrowia, a finansowany był ze środków unijnych. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.profilaktygis.pl.
  • Tomaszowski ośrodek w 2016 roku realizował Program Profilaktyczny Raka Płuc, poddając badaniom 100 osób – badania finansowane były na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Podobny program realizowany był w 2018r., gdzie objętych działaniem zostało 150 pacjentów. Analogicznie – program realizowany był w 2019 i 2020r.
  • W latach 2020-2021 Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED zrealizował program wczesnego wykrywania raka piersi „Sąsiadko zbadaj się tak jak ja”. Program, łączący edukację profilaktyczną z przesiewowymi badaniami mammograficznymi realizowany był w powiatach pajęczańskim i radomszczańskim (obszary określane jako „białe plamy” pod względem zgłaszalności kobiet do populacyjnych badań mammograficznych). Program realizowany był na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, a finansowany z funduszy europejskich (RPO na lata 2014-2020)
  • Do 30 czerwca 2023 r. Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED zrealizował Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego połączony z wykonywaniem przesiewowych badań kolonoskopowych. Głównym celem projektu była poprawa stanu zdrowia mieszkańców 4 powiatów woj. łódzkiego (tomaszowski, opoczyński, skierniewicki, Skierniewice) w wieku 25-65 lat poprzez udział 650 osób (325 kobiet i 325 mężczyzn) w przesiewowych badaniach kolonoskopowych do 30 czerwca 2023r. Projekt był realizowany na obszarze tzw. „białych plam” – powiatów o bardzo niskim odsetku zgłaszalności pacjentów do przesiewowych badań kolonoskopowych. Co ważne – także same badania są wykonywane w lokalizacji wskazanej jako „biała plama”(w Tomaszowie Mazowieckim – Tomaszowskie Centrum Zdrowia, ul. Jana Pawła II 35). Wsparcie kierowane było do osób w wieku aktywności zawodowej (w szczególności do osób pow. 50 roku życia), które mieszkają, uczą się lub pracują w ww. powiatach.
  • Do 31 października 2023 r. Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED zrealizował Program: „Masz niepokojące znamiona na skórze? Sprawdź je! - Regionalny program profilaktyki czerniaka i innych nowotworów skóry”. Głównym celem projektu była poprawa stanu zdrowia mieszkańców woj. łódzkiego w wieku 18-64 lat poprzez udział 1530 os. (765 kobiet, 765 mężczyzn) w badaniach profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania czerniaka i innych nowotw. skóry. Do badań profilaktycznych (konsultacja dermatologiczna z badaniem dermatoskopowym) zachęcane były osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych. W szczególności były to osoby z nietypowymi znamionami na skórze, dużą liczbą pieprzyków, o jasnej karnacji, z rodzinną historią zachorowań na czerniaka, spędzające dużo czasu na słońcu (pracujący w branży budowlanej, drogowej czy rolnictwie), a także osoby korzystające z solariów oraz osoby, które w dzieciństwie doznały oparzeń słonecznych.

Obecnie Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med nie realizuje żadnego programu profilaktycznego. 

Informacje odnośnie realizowanych programów profilaktycznych w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym znajdują się tutaj NU-MED | Projekty

Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać i kiedy?

  • Po 25. roku życia każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania cytologiczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i wyleczyć je podczas prostego zabiegu.
  • Po 50. roku życia należy wykonać mammografię. Badanie to pozwala wykryć nowotwór piersi we wczesnym stopniu zaawansowania.
  • Pamiętajmy! Nie zapobiega ona zachorowaniu na raka, ale wykrywa go wcześnie, więc szanse na wyleczenie są większe.
  • Po 50. roku życia zalecanym zabiegiem jest kolonoskopia, czyli badanie jelita grubego. Zaleca się, żeby wykonywać ją co pięć, dziesięć lat…

 

Profilaktyka Raka Piersi

Nu-Med Grupa S.A. jest realizatorem programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez NFZ, zarówno na etapie badań podstawowych, jak i diagnostyki pogłębionej. Oferujemy pełen pakiet badań diagnostycznych - mammografia, USG piersi, biopsja, badanie rezonansem magnetycznym (MRI).

Centrum Profilaktyki Chorób Piersi to stacjonarna Pracownia Mammografii w Ostródzie, wyposażona w najnowszej generacji aparat: Mammomat Inspiration. Programem bezpłatnej mammografii objęte są Panie w wieku 50-69 lat, które:

  • nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • są w grupie ryzyka i posiadają wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

 

Z programu wyłączone są Panie u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe w piersi o charakterze złośliwym. 

Dla osób objętych programem skierowanie nie jest wymagane.

 

Pozostałe Panie, mogą skorzystać z bezpłatnego badania na podstawie skierowania wystawionego przez każdego lekarza specjalistę lub zlecenia z Poradni Onkologicznej, znajdującej się w tej samej lokalizacji. Szczegóły tutaj: Nasze placówki | Elbląg (nu-med.pl)

 

Jak kobieta powinna przeprowadzić samobadanie piersi?

Badać powinnyśmy się raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce. Zaczynamy od dokładnego obejrzenia piersi. Oceniamy czy skóra nie jest zmieniona. Trzeba zwrócić uwagę na symetryczność brodawek, czy nie ma z nich wycieku, szczególnie budzi niepokój wyciek krwisty. Jeśli widać poszerzone naczynia krwionośne, tzw. „skórkę pomarańczową”, owrzodzenia skóry piersi należy udać się do onkologa Po obejrzeniu przechodzimy do badania okrężnym ruchem piersi. Zwracamy uwagę na wszelkie nierówności, zgrubienia, szczególnie guzki małe, twarde powinny nas zaalarmować. Pamiętajmy o zbadaniu dołów pachowych. Pierwszym objawem może być dyskomfort w pasze. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój w trakcie samobadania należy zwrócić się o pomoc do onkologa. Do Poradni Onkologicznej skierowanie nie jest wymagane.

https://www.nu-med.pl/profilaktyka-chorob-piersi-mammografia

Potrzebujesz dodatkowych informacji?