Magdalena Ciążyńska

image

dr hab. n. med. Magdalena Ciążyńska prof. UMED w Łodzi - Ordynator  Pododdziału Chemioterapii i Oddziału Chemioterapii Jednodniowej w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim.

Specjalistka onkologii klinicznej od wielu lat związaną również z Kliniką Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Zakończyła szkolenie podyplomowe w ramach światowej klasy programu Polish Clinical Scholars Research Training (P-CSRT), opracowanego i realizowanego przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education. Aktualnie realizuje studia menedżerskie MBA na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Do lipca 2024 pełniła funkcję zastępcy kierownika Oddziału Radioterapii i Onkologii Klinicznej oraz koordynatora merytorycznego Skin Cancer Unit WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi.

Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych, a także laureatką wielu nagród w dziedzinach onkologii klinicznej i dermatologii na krajowych i międzynarodowych konferencjach m.in. pierwsze miejsce w konkursie „Nowotwory złośliwe skóry” prowadzonym pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej oraz wyróżnienie na Światowym Kongresie Dermatologii WCD2023 w Singapurze. W 2021 jako pierwsza Polka została wyróżniona w międzynarodowym programie: 2021 THE 5TH VICHY EXPOSOME GRANT. Pani profesor jest członkiem zarządu Sekcji SCOPol (Skin Care in Organ Transplant Patients – Poland) Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, która zajmuje się profilaktyką nowotworów skóry u pacjentów po przeszczepach organów. Poza tym jest aktywnym członkiem Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV, European Academy of Dermatology and Venerology), Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Polskiej Grupy Dermatoskopowej. 

Posiada bogate doświadczenie w zakresie leczenia wszystkich typów nowotworów ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych terapii systemowych. Bierze udział w licznych badaniach klinicznych oraz naukowych dotyczących wielu wskazań onkologicznych m.in. raka piersi, płuca, nowotworów skóry oraz innych rzadszych chorób onkologicznych.

Od początku swojej pracy zawodowej i naukowej Pani Profesor interesowała się również wczesną diagnostyką nowotwory skóry. W lipcu 2024 odbyła staż naukowy z zakresu onkodermatologii i dermatoskopii w Trieście (Włochy). W centrum zainteresowań naukowo-klinicznych Pani Profesor jest również usystematyzowanie wiedzy dotyczącej toksyczności skórnych w przebiegu nowych terapii przeciwnowotworowych, przedstawienie prezentacji klinicznej przerzutów do skóry nowotworów litych oraz zespołów paranowotworowych. Od wielu lat zajmuje się dermatoskopią, która pozwala na wnikliwą ocenę nawet pierwszych oznak wskazujących na możliwość pojawienia się nowotworów skóry.