Dobre rady, czyli co może zrobić Pacjent hematologiczny, aby chronić swój organizm i świadomie uczestniczyć w terapii…
- Dokładnie zebrany wywiad chorób hematologicznych w rodzinie przed pierwszą wizytą u hematologa pozwoli realnie ocenić ryzyko powikłań i pomoże w prawidłowym ustaleniu grupy ryzyka. Konieczne jest także przedstawienie grup innych schorzeń, które częściej występują u członków rodziny Pacjenta. To może mieć wpływ na właściwy dobór terapii.
- Przy współistnieniu innych schorzeń u Pacjenta hematologicznego-zalecamy dużą dbałość o jak najlepszą ich kontrolę. Źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca mogą zniweczyć efekt najnowocześniejszej terapii hematologicznej i pogorszyć rokowanie.
- Planowanie wypoczynku jest bardzo ważne. Wyjazd wypoczynkowy powinien być zgłaszany lekarzowi leczącemu celem omówienia profilaktyki przeciwzakrzepowej czy przeciw infekcyjnej w podróży i zalecenia określonych form rekreacji z prawidłowym nawodnieniem, unikaniem sportów ekstremalnych, rozsądnym podejściem do suplementów diety . Aktualnie znaczenia nabiera rodzaj środków transportu, warunki noclegowe i wszelkie wymogi epidemiologiczne, których musimy bezwzględnie przestrzegać, chorując na choroby hematologiczne.
- Planowanie leczenia zabiegowego. Informowanie lekarza hematologa o terminach ekstrakcji zębów, planowych zabiegach okulistycznych czy dermatologicznych jest konieczne celem uniknięcia powikłań krwotocznych czy zakrzepowych. I nie może to być informacja na dzień przed zabiegiem czy przyjęciem do szpitala. Czasem właściwe przygotowanie pacjenta będzie wymagało kilku lub kilkunastu dni. Czasem trzeba wykonać dodatkowe badania diagnostyczne.
- Profilaktyka infekcji z zastosowaniem szczepień ochronnych jest zalecana, ale wymaga wcześniejszej opinii hematologa. Unikanie dużych zbiorowisk ludzkich w okresach zwiększonej zachorowalności na infekcje dróg oddechowych. Aktualnie stosowanie się do zaleceń i przepisów przeciwpandemicznych.
- Rozważna aktywność fizyczna z prawidłowym nawodnieniem, odpowiednim dozowaniem obciążeń jest mocno zalecana. Dobrze, aby była skonsultowana z rehabilitantem medycznym.
- Unikanie czynników ryzyka ,na które mamy wpływ np. eliminacja dymu tytoniowego z otoczenia.
- unikanie stanów związanych z odczynowym wzrostem poziomu płytek (duże wysiłki fizyczne, infekcje, zapalenia..) poprzez działania profilaktyczne, o których mowa powyżej.
www.fundacjaprzytobie.czest.pl
I na zakończenie – pamiętajmy!
O odstawieniu czy zmianie dawkowania leków hematologicznych decydować powinien jedynie specjalista hematolog. Powinien być również informowany przez Pacjenta o wszelkich zmianach dotyczących rodzaju i sposobu dawkowania leków zalecanych przez innych specjalistów.
Ankieta dla Pacjenta przed pierwszą wizytą/konsultacją w komercyjnej poradni hematologicznej:
Główny powód przybycia na konsultację do hematologa:
Dolegliwości zgłaszane: ………………………………………………………………
Przewlekłe:………………………………………………………………………………….
Ostatnio zaobserwowane:…………………………………………………………………
Choroby współistniejące:…………………………………………………………….
Aktualnie przyjmowane leki ( nazwa, dawka, sposób dawkowania):……………………………………………………….
Choroby przebyte:……………………………………………………………………..
Zabiegi operacyjne:………………………………………………………………………..
Urazy:……………………………………………………………………………………….
Uczulenia:…………………………………………………………………………………..
Skłonność do krwawień:…………………………………………………………………..
Używki:
papierosy:……………………………………………………………………………………
kawa:…………………………………………………………………………………………
inne:………………………………………………………………………………………….
Wywiad rodzinny:……………………………………………………………………..
Wywiad zawodowy:…………………………………………………………………….
Nowe zdarzenie medyczne:
hospitalizacja w ciągu ostatnich 3 miesięcy:……………………………………………
infekcje w ciągu ostatnich 3 miesięcy- jakie?…………………………………………..
zmiana leków w ciągu ostatnich 3 miesięcy?…………………………………………..
U jakich specjalistów Pacjent jest w stałym leczeniu:………………………………..
jeśli może wymienić, z powodu jakich schorzeń:……………………………………….
Dr n. med. Elżbieta Morawiec-Szymonik