Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa (TK) jest metodą diagnostyki, w której za pomocą promieni rentgenowskich uzyskuje się wielowarstwowe przekrojowe obrazy ciała. Z uwagi na wszechstronny zakres zastosowań tomografia komputerowa stała się podstawową metodą obrazowania we wszystkich specjalnościach medycyny.

Tomograf komputerowy stosuje się, m.in. w diagnostyce urazów, w badaniach głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej (do obrazowania narządów wewnętrznych, w tym wątroby, trzustki, nerek), w wykrywaniu zmian nowotworowych oraz krwawień i zatorów. Wykonuje się także wirtualną kolonoskopię. TK służy także do nieinwazyjnego badania naczyń wieńcowych, zastępując klasyczną koronarografię, a także innych badań angiograficznych.

W 2015 r. nasz ośrodek w Elblągu rozpoczął badania z wykorzystaniem nowego, 128-warstowego, tomografu. Nowy sprzęt jest dostosowany, m.in. do badań serca. Można przeprowadzać badania bardzo skomplikowane, np. badanie angio TK serca. Lekarze również wykorzystują tomograf do diagnozowania nawet bardzo małych dzieci. To sprzęt gwarantujący pacjentom komfort i przede wszystkim precyzyjną diagnozę. Pozwala on na jej postawienie przy zastosowaniu bardzo małej ilości promieniowania. Daje dobrą jakość obrazowania, co z kolei usprawnia pracę lekarzom radiologom opisującym zmiany. Pracownie NU-MED GRUPA S.A.: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego zatrudniają 13 lekarzy radiologów, w tym dziewięciu specjalistów. Codziennie diagnozują oni około 90 pacjentów, co miesięcznie przekłada się na blisko 2 tysiące osób. Badania prowadzone są w oparciu o kontrakt z NFZ oraz na zasadach komercyjnych.

Tomografia komputerowa dostępna jest też w naszych ośrodkach w Katowicach oraz w Tomaszowie Mazowieckim. W tym ośrodku z tomografu korzysta się w celu diagnozowania pacjentów leczonych onkologicznie oraz do planowania leczenia metodą radioterapii.

Badanie TK może zostać zlecone przez:

  • Neurologa w celu wyjaśnienia przyczyny bólów i zawrotów głowy, wykluczenia obecności malformacji naczyniowej, choroby rozrostowej mózgu i rdzenia kręgowego, diagnostyki chorób degeneracyjnych mózgu w tym demencji, diagnostyki przyczyn bólów kręgosłupa oraz wyjaśnienia przyczyn innych objawów chorób neurologicznych.
  • Neurochirurga w celu diagnostyki podejrzewanych zmian rozrostowych mózgu i kręgosłupa, określenia obecności malformacji naczyniowych, zmian pourazowych i nowotworowych czaszki i kręgosłupa.
  • Lekarza Chorób Wewnętrznych, Pulmonologa, Urologa, Pediatrę czy Ginekologa w celu diagnostyki patologii płuc i ścian klatki piersiowej w procesach łagodnych i złośliwych, oceny węzłów chłonnych śródpiersia, diagnostyki przełyku, zatorowości płuc, pylicy płuc, zwłóknień płuc, oceny wątroby, dróg żółciowych, trzustki, żołądka, jelita cienkiego i grubego, nadnerczy, nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, macicy i jajników.
  • Ortopedę w celu oceny układu kostno – mięśniowego po przebytym urazie i operacji oraz przed planowaną operacją, a także w diagnostyce guzów, chorób zwyrodnieniowych, zapaleń kości, w chorobie Pageta i dysplazji włóknistej kości. Ortopeda może też skierować pacjenta na badanie TK niektórych dużych stawów, np. kolanowego czy biodrowego z dostawowym podaniem środka kontrastowego.
  • Onkologa w celu zlokalizowania i określenia rozległości procesu nowotworowego, a także przed planowaną terapią i w trakcie terapii, jako kontrola efektów leczenia.
  • Chirurga w celu wykonania diagnostyki ostrych i przewlekłych chorób chirurgicznych jamy brzusznej i miednicy, a także po urazach tułowia czy klatki piersiowej. Badanie TK jest najczęściej także konieczne do określenia stanu dużych naczyń, np. aorty, przed planowaną operacją.
  • Laryngologa w celu określenia charakteru zmian guzowatych szyi w tym krtani oraz chorób zatok obocznych nosa, jamy nosowej, gardła, uszu i ślinianek.
  • Okulistę w celu pogłębienia diagnostyki zmian zapalnych, nowotworowych i pourazowych.
  • Endokrynologa w celu oceny przysadki u osób, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania badania MR przysadki.

W zależności od potrzeb tomografia komputerowa pozwala uzyskać przestrzenne obrazy tchawicy i oskrzeli, a także jelita grubego i cienkiego (tzw. wirtualna bronchoskopia i wirtualna kolonoskopia).

Lekarz prowadzący udzieli informacji, jakie badanie należy wykonać.

Kontakt

Nu-med S.A
ul. Królewiecka 146,
82-300 Elbląg
tel. 055 235 89 37

Projekt i realizacja © 2014 agencja reklamowa soluma – projektant stron www
Wszystkie materiały zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Content

Od 1 stycznia 2015 r. rozpoczęliśmy leczenie pacjentów zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną.

Szczegółowe informacje dla pacjentów oraz szpitali zainteresowanych współpracą w ramach pakietu onkologicznego uzyskacie Państwo pod nr
tel. 55 235 89 01.
http://pakietonkologiczny.gov.pl/